Ako si požičať auto – všeobecné tipy

Kde nájsť autopožičovne

Autopožičovne nájdete na každom letisku, v hoteloch aj vo väčších mestách.

Nemalo by vás ale prekvapiť, že podmienky požičovného sa líšia nielen v každej krajine, ale aj v každej prevádzkarni. Pri výbere si ich preto vopred dobre prečítajte a porovnajte s podmienkami iných spoločností.

Požičanie auta - čo k tomu potrebujem

K prevzatiu potrebujete ako doklad totožnosti, tak platobnú kartu, vodičský preukaz a ďalsie potrebné veci, ktorých zoznam nájdete na tejto stránke.
Na internete máte u väčších spoločností možnosť vybrať si auto priamo z ponuky, od tých menších až po úžitkové autá.

Požičiavate si iné auto ako máte doma v garáži

Môžete si požičať vozidlo s automatickou alebo s manuálnou prevodovkou. Počítajte však s tým, že automat je síce pohodlný, ale spáli väčšie množstvo paliva. A ešte jednu vec je potrebné vedieť: aj keď ste u vlastného auta zvyknutí na benzín, v požičovni si môžete vybrať diesel, alebo obrátene. Pri tankovaní preto spozornite, nech sa vám cestovanie zbytočne neskomplikuje.

Doplnkové služby požičovne

Každá autopožičovňa ponúka tiež takzvané doplnkové služby. Autorádio a CD prehrávač sú už síce bežným štandardom, ale napríklad za detskú sedačku, box na lyže, požičanie a vrátenie auta na inom mieste ako v požičovni, náklady na palivo, prekročenie hranice do inej krajiny, vrátenie auta mimo pracovnú dobu požičovne, prijatie a odovzdanie vozidla vo sviatoćný deň, pristavenie vozidla na letisku a podobne - to si budete musieť u niektorých požičovní priplatiť.

Spoločnosť väčšinou vyžaduje kreditnú kartu, kde zablokuje sumu výpožičky a depozit. Po vrátení vozidla vám strhneme len čiastku za zapožičanie auta, zvyšok odblokujeme.

Aj v tomto prípade existuje viacero rozdielov, hlavne v typoch poistenia. My autá postené máme. Pri niektorých požičovniach si ale dajte pozor na to, či je vozidlo naozaj poistené. Pripoistiť sa môžete napríklad proti krádeži aj pre prípad všetkých škôd.

Každá firma má určité podmienky, ale väčšinou už majú zahrnutú nejakú spoluúčasť, ktorá býva nižšia ako na prepážke v autopožičovni. Ak sa niečo stane, nabúrate alebo auto odrie a bude to vaša chyba, niektoré spoločnosti vám peniaze vrátia, pretože spoluúčasť už je zahrnutá v cene zapožičania vozidla

Požičané auto sa od toho vášho môže dosť líšiť. Pred jazdou si radšej nechajte ukázať aj základné veci: kde sa otvára kufor, ako sa zapínajú svetlá a ovládajú stierače alebo spiatočka. Pozrite sa tiež, či je auto v úplnom poriadku a bez škrabancov.